גיא תותי

שירותי נוטריון
מקצועי

שאלות ותשובות

מתי צריך נוטריון?

נוטריון הוא עורך דין בעל וותק של למעלה מ-10 שנים במקצוע, אשר עבר השתלמות וקיבל הסכמה ממשרד המשפטים לערוך, לאשר, לייעץ ולאמת מסמכים משפטיים שונים על פי חוק נוטריון. חתימת הנוטריון מהווה בעיני בית המשפט לאימות המסמך ומעידה על מקוריות המסמך ועל רצון הצדדים לחתימה עליו.

מפאת העובדה כי אישור הנוטריון נותן למסמך תוקף משפטי ומייתר את הדרישה להוכחה נוספת כי המסמך מאומת, קיימת דרישה בתכיפות גבוהה להמצאת אישור נוטריוני בהליכים משפטיים ומנהליים שונים.

בסמכויות הנוטריון כל האמור לעיל בהתאם לסעיף 7 לחוק הנוטריונים, תשל"ו-1976:

(1)   לאמת חתימה על מסמך;
(2)   לאשר שהחתום על מסמך, בשם זולתו, היה מוסמך לכך;
(3)   לאשר נכונותו של העתק מסמך;
(4)   לאשר נכונותו של תרגום מסמך;
(5)   לקבל ולאשר תצהיר והצהרה אחרת;
(6)   לאשר שאדם פלוני חי;
(7)   לאשר נכונותה של רשימת מצאי;
(8)   לערוך העדה של מסמך סחיר;
(9)   לערוך מסמך או לעשות בו פעולה אחרת כשהעריכה או עשיית הפעולה בידי נוטריון דרושה או
       מותרת על פי דין, לרבות דין של מדינת חוץ, או על פי מסמך אחר;
(10)  להשתמש בסמכות של נוטריון ציבורי על פי דין אחר;
(11)  לאמת הסכם ממון בין בני זוג, שנכרת לפני הנישואין.

למה חשוב להשתמש בנוטריון?

לחתימת הנוטריון קיימת חשיבות משפטית רבה. מרבית מהפעמים תתקלו בתהליך רצוני, שאתם בעצמכם בחרתם בו אשר ללא חתימת הנוטריון ואימות מסמך מסוים לא תוכלו להשלים אותו. כחלק מעבודת הנוטריון, על עורך הדין להיות אדם מהימן, בעל השכלה וניסיון רב כעורך דין בישראל.

העובדה כי המדינה, משרד המשפטים, העניק לעורך הדין לתת אישור נוטריוני מצביעה על כך שהיא סומכת את ידה על מהימנות ומקצועיות הנוטריון. המדינה מודעת לסמכות הנוטריון לאשר ולאמת מסמכים וכיוצא מכך היא סמוכה כי הנוטריון יעשה כל שבידו על מנת להוכיח כי הצדדים בעת החתימה היו כשירים לבצע פעולה זו.

בהתאם לחוק הנוטריונים הנוטריון כפוף לכללי אתיקה מקצועית שמטרתה שמירה על כבוד המקצוע, שמירת סודיות מקצועית, נאמנות ללקוח ומגבלות נוספות שונות. מכאן, חתימת אדם מהימן ומשכיל כשם הנוטריון עשויה להביא נחת ומרגוע ללקוח שכן ניתן לסמוך ולתת בו אמון.

האם נוטריון חייב להיות עורך דין?

במדינת ישראל נוטריון חייב להיות אזרח ישראלי, בעל ותק של למעלה מעשר שנים בתחום עריכת הדין. עליו לקבל הסמכה ממשרד המשפטים לתפקד כנוטריון.

 

מה עלויות שירות נוטריוני?

קיימים תחומים שונים בהם הנוטריון עוסק, בהתאם העלויות משתנות. העלות עבור כל פעולה קבועה בחוק (ניתן למצוא את המחירים באתר משרד המשפטים) והיא חלה על כל נוטריון בישראל.

מה ההבדל בין אישור שניתן על ידי עורך דין לבין אישור שניתן על ידי נוטריון?

לאישור נוטריוני יש תוקף חוזי חזק פי כמה משל גופים אחרים. אישור נוטריון, על פי חוק מהווה לראיה כי המסמך אומת והצדדים הזדהו לפניו. כאשר צדדים באים בפני נוטריון עליו לזהות אותם ולוודא כי הם חותמים מרצונם החופשי. על כן, קשה יהיה לטעון לפגם במסמך.

האם אפשר לבטל צוואה נוטריונית?

כאשר צוואה מנוסת ונחתמת בפני נוטריון היא נחשבת לצוואה נוטריונית ועל כן היא תקינה. במידה וקיימת טענה לפגם בה, נטל ההוכחה מוטל על הטוען. במידה והמועד להגשת התנגדות טרם חלף ניתן להגיש התנגדות לצו קיום הצוואה. מומלץ במצבים שכאלו להתייעץ עם נוטריון אשר בקיא ומומחה בתחום.

מה ההבדל בין צוואה רגילה לצוואה נוטריונית?

צוואה נוטריונית חזקה יותר שכן החתימה עליה מתבצעת בפני נוטריון שמאשר את חתימת המצווה. הנוטריון מוודא כי החותם עושה זאת בדעה צלולה וללא לחץ.

תרגומים נוטריוניים

אישור הסכמי ממון וייפוי כוח

אפוסטיל ואישורי נוטריון